Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że 10 dziesięciu obywateli Ukrainy, którzy byli przetrzymywani jako więźniowie w Rosji, odzyskało wolność. Ta wiadomość dotyczyła kolejnej operacji wymiany jeńców, która pozwoliła na uwolnienie tych osób po wielu latach spędzonych w niewoli na terenie Rosji i Białorusi. Rosjanie nie informują o tej wymianie.
W swoim wpisie na Telegramie Zełenski podkreślił, że Kijów zdołał sprowadzić do kraju „10 kolejnych naszych ludzi z rosyjskiej niewoli, mimo wszystkich trudności”. Prezydent Ukrainy podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej operacji wymiany jeńców, w tym przedstawicielom Watykanu.
Jednym z uwolnionych jest Nariman Dzhelylal, który pełni funkcję zastępcy przewodniczącego zgromadzenia Tatarów Krymskich (Medżlisu). Dzhelylal trafił do niewoli rosyjskiej w 2021 roku, siedem lat po tym, jak Rosja anektowała Krym. Wśród osób, które odzyskały wolność, są także dwaj duchowni grekokatoliccy.
Rosjanie nie wspominają o tej wymianie
Agencja Reuters, powołując się na ukraińskie media, przekazała, że pięciu z uwolnionych obywateli Ukrainy było przetrzymywanych na Białorusi. Białoruś jest najbliższym sojusznikiem Rosji i to właśnie na jej terytorium Moskwa zorganizowała atak na Ukrainę w 2022 roku.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ukraińskie władze, uwolnienie tych 10 osób nastąpiło w ramach ostatniej operacji wymiany jeńców wojennych. W ramach tej operacji obie strony przekazały sobie po 90 osób. Reuter zwraca uwagę, że Rosja nie wspomniała o tej wymianie.
Przypomnijmy, wymiana jeńców z 26 czerwca 2024 roku pomiędzy Ukrainą i Rosją odbyła się po raz pierwszy z udziałem przedstawicieli biura rosyjskiego rzecznika praw obywatelskich.
Wymiana w formacie 90 na 90
„Podczas wymiany jeńców wojennych, po raz pierwszy przybyli przedstawiciele rosyjskiego biura rzecznika praw obywatelskich, aby zarejestrować możliwe naruszenia praw człowieka” – oznajmił rzecznik praw człowieka Ukrainy Dmytro Łubinec.
Jak dodał, podczas wspólnej pracy przedstawiciele obu biur przeprowadzili rozmowy z uwolnionymi rosyjskimi i ukraińskimi jeńcami. „Byli rosyjscy jeńcy mówili o warunkach przetrzymywania. Dziękowali za pyszny chleb, opiekę medyczną, możliwość wykonywania telefonów do krewnych, korespondencję i ogólnie przestrzeganie Konwencji genewskich” – przekonywał rzecznik.
Our people are at home ??????
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 25, 2024
____
Наші вдома ?????? pic.twitter.com/1MpGjG9FDt
„Z kolei uwolnieni ukraińscy obrońcy opisali warunki ich przetrzymywania, które nie były zgodne z Konwencjami genewskimi” – przyznał Łubinec. Poinformował również, że walczące strony omówiły wiele zagadnień związanych z warunkami przetrzymywania cywilów i personelu wojskowego oraz kontynuacją wymiany listów przez jeńców.
„Strona rosyjska odnotowała zgłoszone naruszenia, więc mam nadzieję, że biuro rzecznika praw obywatelskich Rosji dołoży wszelkich starań, aby warunki przetrzymywania jeńców wojennych (w tym kraju) uległy poprawie i stały się zgodne z Konwencjami genewskimi” – podkreślił rzecznik.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek wieczorem na Telegramie, że wymiana jeńców z Federacją Rosyjską została zrealizowana za pośrednictwem Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Czytaj więcej w PostPravda:
- Wojna jako cel sam w sobie: dlaczego Rosji nie zabraknie ochotników do umierania w Ukrainie? [OPINIA]
- Niedbałość i pycha Muska pokrzyżują jego marzenia o wydajności rządu [OPINIA]
- Dr Irina Tkeshelashvili: „W Gruzji łamana jest konstytucja. Czas działać” [WIDEO]
- Rusyfikacja ukraińskich dzieci: nauczyciele w Rosji przejdą specjalne kursy
- Animacje: Propagandowa Prasówka z Rosji | Odcinek 14