Sąd w Kalifornii nakazał firmie X ujawnić dane swoich inwestorów. Wśród nich znalazł się fundusz 8VC, który obecnie zatrudnia synów rosyjskich oligarchów.
Partia Umarłych rozpoczęła swą działalność jako projekt artystyczny i polityczny w 2017 roku w Petersburgu i stała się znana ze swoich akcji, występów i innych wydarzeń w Rosji. Władze Kremla uznały ją za zagrożenie i zaczęły prześladować jej członków. Wielu działaczy partii zostało zmuszonych do emigracji i obecnie organizują podobne akcje na całym świecie.
W samym sercu Odessy na Prospekcie Aleksandrowskim w połowie marca 2025 roku dochodzi do egzekucji. Zastrzelono Damiana Hanula, którego rosyjska propaganda uznała za prowodyra zamieszek w Odessie w 2014 roku, a Kulikowe Pole za jeden z symboli wojny przeciwko Ukrainie.
Rozmowa Trump Zełeński dotyczyła m.in. wsparcia obrony przeciwlotniczej Ukrainy. Trump obiecał poszukać jej w Europie. Zaproponował w zamian przejęcie elektrowni atomowych w Ukrainie przez USA. Jego zdaniem, to poprawi ich bezpieczeństwo.
Dlaczego Ukraińcy używają obrazów J.R.R. Tolkiena z Władcy Pierścieni w odniesieniu do Rosji i rosyjskich żołnierzy, a nie z filmów lub seriali telewizyjnych o zombie lub wampirach? Czy wynika to z intuicji estetycznej, egzystencjalnego doświadczenia wojny czy orientacji na wartości? Na te pytania odpowiada kolejny artykuł Nikołaja Karpickiego „Mordor” dla Słownika Wojny.
– Będziemy walczyć dalej, dopóki świat tego nie zrozumie i nam nie pomoże. Mamy dość grzebania swoich przyjaciół – mówi oficer Narodowej Gwardii Ukrainy, kapitan brygady Rubież, Jewgenij Oropaj w rozmowie z Khrystyną Lutsyk. Żołnierz walczy obecnie na froncie w Donbasie, jego jednostka stacjonuje pod Pokrowskiem. Mimo pozytywnych wiadomości w mediach, kapitan Oropaj nie potwierdza, by sytuacja na tym odcinku frontu należała do dobrych.
Putin w mundurze w obwodzie kurskim, a amerykańscy urzędnicy w Moskwie z propozycją zawarcia pokoju i tymczasowego zawieszenia broni. Co na to Kreml? Nie jest chętny, choć na Rosję mogą spaść poważne sankcje.
– W ostatnim czasie Rosja wystrzeliła w stronę Ukrainy ponad 3000 dronów Shahed. W analogicznym okresie ubiegłego roku ta liczba sięgała 700. Widzimy więc, jak bardzo zaostrzyła się sytuacja w kraju. Co więcej, Rosja nie jest już uzależniona od Iranu jeśli chodzi o produkcję tych bojowych dronów, ponieważ pozyskała technologię i może sama się zaopatrywać.
Ukraina traci coraz więcej zdobyczy terytorialnych pod Kurskiem w Rosji. Według specjalistów z Instytutu Studiów nad Wojną Moskwa szykuje w najbliższych dniach kontrofensywę wobec Ukraińców, aby ostatecznie wypchnąć ich ze swojego terytorium.