Przedstawiciele Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju odwiedzili Czarnobyl – ustaliła PostPravda.Info. Eksperci przybyli do Ukrainy by oszacować zagrożenie i straty zaistniałe po ataku drona na osłonę sarkofagu osłaniającego świat przez szkodliwą radiacją. Jakie są ich wnioski?
Arka nieodwracalnie uszkodzona
Pracownicy elektrowni atomowej w Czarnobylu niezbyt chętnie mówią o skutkach tego, co stało się w połowie lutego. Ludmiła Kozak unika odpowiedzi na nasze pytania. – Jesteśmy teraz około kilometra od miejsca uderzenia drona. A co dokładnie się stało. Nie mam prawa o tym mówić. Tym bardziej do kamery. Kiedyś może będzie taka możliwość, teraz nie można.
Przedstawiciele EBOR obejrzeli dokładnie uszkodzona arkę, a także przestrzeń pod nią. Okazało się, że zniszczenia są poważne. Straż Pożarna dogaszała tlący się tam ogień przed prawie dwa tygodnie. Organy kontrolne uznały, że atak na czarnobylską elektrownię podważył wysiłki społeczności międzynarodowej na rzecz likwidacji skutków katastrofy czarnobylskiej.
W obecnym stanie arka nie chroni już odpowiednio radiacyjnych pozostałości po awarii z 1986 roku i konieczna będzie jej odbudowa. Na ekspertyzy z Funduszu Współpracy Międzynarodowej przeznaczonych będzie teraz 400 tysięcy euro.
Czytaj także: Czarnobyl: sarkofag atomowy jest w cały, ale atak był zagrożeniem dla świata
Norwegowie odwiedzili Czarnobyl i sprawdzili w jakim stanie jest arka
Strefę czarnobylską odwiedzili też eksperci Norweskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Jądrowego. Delegacja z Norwegii miała możliwość obejrzenia budynku technologicznego, przestrzeni pod Arką oraz północnego garażu Systemu Głównych Dźwigów (SOK) Nowego Bezpiecznego Konfainmentu, który najbardziej ucierpiał w wyniku uderzenia i naocznie zobaczyć szkody wyrządzone przez rosyjski bezzałogowiec.
Celem obu wizyt było zapoznanie się z bieżącym stanem PSP ChEA oraz przegląd głównych uszkodzeń Arki NBK po uderzeniu rosyjskiego bezzałogowca 14 lutego tego roku. Wizyta Norwegów odbyła się w ramach rządowego programu Nansena dla Ukrainy, mającego na celu wsparcie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Ukrainy w warunkach trwającej rosyjskiej agresji. Podczas wizyty odbyło się spotkanie z kierownictwem PSP ChEA, na którym omówiono wyniki współpracy, bieżącą sytuację w elektrowni oraz możliwe kierunki dalszego wsparcia ze strony Norwegii.
Od katastrofy w Czarnobylu mija w tym roku 39 lat.