Tucker Carslon, który zasłynął z „wywiadu” z Władimirem Putinem ogłosił, że tym razem zamierza porozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Propaganda pisze także o nowym centrum szkoleniowym NATO w Polsce. Wódczany magnat Szefler ma problem. Prokuratura Generalna zażądała zajęcia jego majątku, a synowie lipeckiego księdza Aszczeułowa zostali skazani za próbę wstąpienia do armii ukraińskiej.
Co więcej w ruskim mirze? O tym opowiada Jędrzej Morawiecki w codziennej propagandowej prasówce z Moskwy. Nagłówki z dnia 04.07.2024, 862. dzień od inwazji Rosji na Ukrainę.
Propagandowa prasówka z Moskwy
„Tucker Carlson zapowiedział wywiad z Zełenskim. Napisał o tym w sieci społecznościowej X. ‘Wygląda na to, że mamy wywiad z Zełenskim. Próbowaliśmy przez dwa lata, a szczególnie intensywnie po wywiadzie z (prezydentem Rosji Władimirem) Putinem’. (…) Jeszcze w kwietniu Carslon pisał, że Zełenski zignorował jego liczne prośby o wywiad”.
„Polska chce stworzyć drugie centrum szkoleniowe NATO dla ukraińskich żołnierzy”.
„Margarita Simonjan złożyła Assange’owi życzenia z okazji pierwszych od lat urodzin na wolności”.
„Putin: Rosja i Chiny konsekwentnie realizują plan rozwoju współpracy Putin do 2030 roku”.
Wiadomości ojczyźniane
„Prokuratura Generalna zażądała zajęcia majątku wódczanego magnata Szeflera. Właściciel marki Stolicznaja (…) oraz Moskowskaja ma być uznany za ekstremistę. (…) Jurij Szefler działa głównie w krajach UE (Łotwa, Luksemburg i Holandia), a także w niektórych regionach Rosji. (…) Jak podaje źródło, działalność firm Szeflera jest skierowana ‘przeciwko życiu i zdrowiu Rosjan, bezpieczeństwu społeczeństwa i państwa’. Jego biznes stał się aktywny w 2014 roku, po zamachu stanu w Kijowie, a sam biznesmen zachęca do ostrzału rosyjskich regionów przez armię ukraińską. (…) W 2022 r. Stoli Group S.a.r.l. przemianowała wódkę Stolicznaja na Stoli, aby uciec od wszelkich skojarzeń z Rosją. Wydała również limitowaną edycję napojów alkoholowych, dochód ze sprzedaży których został w całości przeznaczony na pomoc reżimowi w Kijowie. Ponadto firmy Szeflera finansują fundusz ‘Wspieraj Ukrainę’, za pośrednictwem którego ukraińskie siły zbrojne otrzymały co najmniej 38 mln euro w latach 2022-2023.
(…) Jednocześnie niektóre aktywa Szeflera znajdują się nadal w Rosji. Przykładowo, posiada on większościowe udziały w Amber Talvis, który jest dużym producentem napojów alkoholowych w obwodzie tambowskim. Firma produkuje dziesięć tysięcy dekalitrów dziennie, jej kapitalizacja przekracza dwa miliardy rubli, a roczny przychód wynosi półtora miliarda rubli. Zyski z jej działalności są transferowane za granicę na rzecz ekstremistów. W latach 2019-2022 wolumen takich transakcji finansowych przekroczył 1,6 mld rubli.
(…) Prokuratura Generalna zażądała zakazania w Rosji Szefler, Amber Beverage Group Holding S.a.r.l., Stoli Group S.a.r.l. oraz konfiskaty na rzecz państwa około 62,5 tys. akcji Amber Talvis JSC o wartości nominalnej 600 rubli każda, ponad 50 tys. akcji SPI-RVVK JSC o wartości nominalnej 1,1 tys. rubli oraz cały udziałów w kapitale zakładowym RVVK LLC”.
„Synowie lipeckiego księdza Aszczeułowa zostali skazani za próbę wstąpienia do armii ukraińskiej. Dostali od 17 do 17,5 roku więzienia. (…) Najstarszy z nich, Ioann, powiedział w ostatnim słowie, że jest przeciwny specoperacji i że sąd może dać mu ‘dowolny wyrok’. Aleksiej powiedział z kolei, że miał ‘dobre intencje’. Timofiej – że nie zamierzał zrobić niczego niemoralnego. Wszyscy trzej stwierdzili, że nie uważają się za zbrodniarzy wojennych i zdrajców. Aszczeułowowie byli oskarżeni o próbę zdrady stanu, nielegalne przekroczenie granicy rosyjskiej i udział w działaniach organizacji terrorystycznej. Podczas pierwszego przesłuchania nie kwestionowali, że zamierzali przekroczyć granicę i walczyć po stronie Ukrainy, ale powiedzieli, że nie uważają tego za przyznanie się do winy.
(…) Zgodnie z aktem oskarżenia, bracia zamierzali dołączyć do Rosyjskiego Legionu Wolności, kontaktując się z jego przedstawicielami za pośrednictwem Telegramu. W tym celu oskarżeni udali się do obwodu kurskiego. Jednak według prokuratury Aszczeułowowie nie zrealizowali swojego przestępczego zamiaru do końca, ponieważ zostali zauważeni przez straż graniczną 1,5 kilometra od granicy. W plecaku jednego z nich znaleziono narzędzie do demontażu ogrodzenia. (…) Wielodzietna rodzina Aszczeułowych stała się słynna w 2014 roku, kiedy opieka społeczna odebrała im dzieci z powodu trudnych warunków do życia. Później dzieci zostały zwrócone rodzicom i przydzielono im pomieszczenia mieszkalne na czas remontu domu. Sąd uznał działania lokalnej opieki społecznej za niezgodne z prawem, a także odrzucił wniosek o ograniczenie praw rodzicielskich”.
„Rosyjski trener zapasów w stylu wolnym został aresztowany w Moskwie za wspieranie terroryzmu. (…) Aliszeri Ismatzodzie grozi od siedmiu do 15 lat więzienia. (…) Śledczy powiedział, że jeden z krewnych Ismatzody walczy w Syrii i jest ścigany za terroryzm w Tadżykistanie. (…) Trener twierdzi, że nie kontaktował się z krewnym, który wyjechał do Syrii, ani z żadnymi innymi osobami wyznającymi radykalny islam. ‘Były przelewy do Mamiedowa, on był wtedy zwykłym obywatelem, pracował na taksówce, kupowaliśmy mu koszulki zapaśnicze’. (…) Ismatzoda jest rosyjskim mistrzem sportu w zapasach w stylu wolnym i pracownikiem Szkoły Rezerwy Olimpijskiej nr 1. Rosyjska Federacja Zapaśnicza potwierdziła, że pracuje jako starszy trener rosyjskiej reprezentacji kobiet”.
„W Rostowie nad Donem mężczyzna został skazany na 16 lat więzienia za próbę wysadzenia torów kolejowych na Krymie. (…) W dniu 29 lipca 2023 r. Sołdatow otrzymał od pracownika ukraińskiego Ministerstwa Obrony polecenie zabrania materiałów wybuchowych ze skrytki celem produkcji improwizowanego urządzenia wybuchowego. Tego samego dnia przybył na terytorium okręgu bachczysarajskiego na Krymie, by zabrać komponenty. 1 września zostały one odkryte przez funkcjonariuszy organów ścigania”.
„FSB zatrzymała mieszkańca Tatarstanu za grożenie rosyjskim wojskowym w Internecie”.
„Były zastępca gubernatora Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego Andriej Woronow został aresztowany pod zarzutem przyjęcia łapówki na szczególnie dużą skalę”.
„Ministerstwo Edukacji i Nauki: liczba migrantów, którzy nie zdali egzaminu z języka rosyjskiego wzrosła z 3 do 30 proc. (…) w ciągu pięciu miesięcy”.
„W Wołgradzie uczestnik Specoperacji brutalnie zatłukł własną babcię na śmierć taboretem”.
Czytaj więcej w PostPravda:
- Czy Wołyń jest wyłącznie sprawą historyków? Odpowiedzialność jest bezwarunkowa
- Tajna wojna Rosji przeciwko Europie [RAPORT]
- Szpiegowali znanych wolontariuszy w Ukrainie. Szajka szpiegów rozbita
- Premier Denis Szmyhal do dymisji z całym rządem? Prognozy dla Ukrainy na 2025 rok
- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To atuty Kremla i Zachodu [ANALIZA]