Kreml ustanowił 2025 rok „Rokiem Obrońcy Ojczyzny” i w związku z tym rozszerza sieć programów edukacyjnych wojskowo-patriotycznych dla młodzieży – informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Zdaniem ekspertów może to być sygnał, że Władimir Putin chce przygotować społeczeństwo na długotrwałą wojnę. Na czym ma polegać propagandowa edukacja w rosyjskich szkołach?
Kreml planuje stałą operację na dzieciach
Putin zatwierdził instrukcje i rozkazy dla rządu, związane z utworzeniem i rozwojem sieci obozów wojskowo-sportowych dla młodzieży, w celu promowania zaciągu do armii. Chce też budowy specjalnej platformy internetowej, by wiedzę o wojsku i patriotyzmie szerzyć wśród młodych Rosjan. Jak napisano, obozy, które dotychczas były organizowane raz w roku, od 2025 mają być elementem tzw. stałej operacji.
Ponadto Moskwa planuje wprowadzić w całej Rosji program o nazwie „Drogi Zwycięstwa”, który – wg jego propagandowych twórców – ma rozbudzić u dzieci i młodzieży uczucia patriotyczne. Obejmuje on m.in. wycieczki do rosyjskich miejsc pamięci. Podobne programy mają być wprowadzone również na ukraińskich terenach okupowanych.
Długotrwała wojna
Według ekspertów z Instytutu Studiów nad Wojną – to krok dalej w kierunku indoktrynacji społeczeństwa, zwłaszcza ukraińskiego, rosyjskimi narracjami kulturowymi i historycznymi. Specjaliści oceniają, że może to być przygotowywanie obywateli do długotrwałej wojny nie tylko z Ukrainą, ale i z całym Zachodem, w celu zwiększenia efektów późniejszej, powszechnej mobilizacji.
Kreml wcześniej wykorzystywał wojskowe i sportowe obozy szkoleniowe „Awangarda” do militaryzacji i indoktrynacji ukraińskiej młodzieży rosyjskimi narracjami kulturowymi i historycznymi i wydaje się, że rozszerza swoją sieć tych i podobnych obozów w całej Rosji jako część swoich długoterminowych wysiłków na rzecz generowania sił – czytamy w raporcie ISW.
Organizacje wspierane przez Kreml
Kreml przygotowuje się również do rozbudowy i podniesienia rangi innych młodzieżowych organizacji wojskowo-patriotycznych, takich jak Junarmija i Ruch Pierwszych, w celu militaryzacji rosyjskiej młodzieży. Ponadto wykorzystuje program „Czas Bohaterów”, aby umieścić weteranów wojny na Ukrainie na stanowiskach rządowych i zmilitaryzować rosyjskie społeczeństwo w szerszym ujęciu.
Rosja według amerykańskich analityków wojennych w 2025 roku chce wykorzystać także organizacje kombatanckie i zrzeszenia weteranów w celu dalszej militaryzacji społeczeństwa w Rosji.
Kluczowe ustalenia ISW z 21 grudnia 2024 roku:
- Putin kontynuuje rozbudowę sieci programów tzw. wojskowo-patriotycznej edukacji młodzieży w Rosji i okupowanej Ukrainie w przededniu ogłoszonego przez Kreml w 2025 roku „Roku Obrońcy Ojczyzny”.
- 21 grudnia ukraińskie wojska przeprowadziły ataki dronów na rosyjski Kazań.
- Wojska rosyjskie posunęły się w obwodzie kurskim oraz w pobliżu Pokrowska i Kurachowa.
- Wojska ukraińskie odzyskały utracone terytorium pod Pokrowskiem.
- Ministerstwo Obrony Rosji w dalszym ciągu przechwala się wysiłkami na rzecz stworzenia armii systemów bezzałogowych po oficjalnym rozkazie Putina dotyczącym stworzenia nowego rodzaju broni bojowej.