[PostPravДa] Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa na łamach kremlowskich mediów zapowiedziała reakcję Moskwy na decyzję polskich władz dotyczącą ograniczenia poruszania się po kraju rosyjskich dyplomatów do terenu województwa, do którego zostali przydzieleni. Oświadczyła, że Rosja podejmie „podobne środki przeciwko polskim dyplomatom”. Propagandowa prasa donosi również o śmierci Antonego Jegowcewa, odpowiedzialnego za pisanie donosów na Rosjan za antywojenne postawy. Media odnotowują też, że „Biden po raz kolejny zachował się jak cham wobec Putina, (…) nazywając go dyktatorem”.
O tym wszystkim opowiada Państwu codziennie Jędrzej Morawiecki. Oto propagandowa prasówka z Moskwy. Nagłówki z dnia 7.06.2024, 835. dzień od inwazji Rosji na Ukrainę.
Propagandowa prasówka z Moskwy: Zacharowa ws. dyplomatów
„Zacharowa zagroziła Polsce reakcją na zakaz przemieszczania się dyplomatów. Warszawie się ta odpowiedź nie spodoba. (…) ‘Oni [wprowadzili ten zakaz] w związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. To była wielka kampania kolektywnego Zachodu, mająca na celu wsparcie kandydatów, których potrzebuje Waszyngton i usunięcie niepotrzebnych kandydatów z przestrzeni politycznej (…) i publicznej. (…) Podejmiemy podobne środki przeciwko polskim dyplomatom, nieważne czy lustrzane, symetryczne, czy odwetowe. Oj, jak im się to nie spodoba’”.
„Prezydent Polski Duda jest wściekły, że nie został poinformowany o żołnierzach, strzelających do migrantów na granicy”.
„Jerzy Krzanowski, jeden z najbogatszych obywateli Polski, został znaleziony martwy”.
„Republika Serbska przeprowadzi referendum w sprawie niepodległości od Bośni i Hercegowiny. (…) Prezydent Milorad Dodik powiedział o tym agencji informacyjnej TASS w wywiadzie, udzielonym w czasie Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu.”.
„Biden po raz kolejny zachował się jak cham wobec Putina, (…) nazywając go dyktatorem. Powiedział też, że zna go 40 lat”.
„Węgry są zainteresowane współpracą z Rosją w sferze przemysłu jądrowego”.
Wiadomości ojczyźniane:
„Nowy okręg federalny może nazywać się Noworosja, powiedział gubernator obwodu zaporoskiego Jewgienij Balickij. (…) Będzie on obejmować cztery nowe regiony i Krym”.
„Wiceprzewodniczący ruchu ‘Zew Ludu’ Anton Jegowcew został zabity wczoraj wieczorem w pobliżu swojego domu pod Moskwą. (…) ‘Zew Ludu’ zajmuje się pisaniem donosów i apeli z prośbą o sprawdzenie wypowiedzi różnych osób pod kątem dyskredytowania rosyjskich sił zbrojnych. Takie apele dotyczyły między innymi wypowiedzi agenta zagranicy Maksima Gałkina, blogerki Anastasiji Iwlejewej i członków zespołu ‘Bi-2’”.
„Francuz, zatrzymany w Moskwie, okazał się być pisarzem i reporterem. 47-letni Laurent Vinatier jest podejrzany o gromadzenie danych wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej. (…) Moskiewscy śledczy wszczęli przeciw niemu sprawę z art. 330.1 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej (‘Uchylanie się od wypełnienia obowiązków wynikających z ustawodawstwa Federacji Rosyjskiej w sprawie agentów zagranicznych’). Zatrzymany nie składał celowo dokumentów, potrzebnych, by wpisać go do rejestru agentów zagranicy i zbierał informacje ‘o działalności wojskowej i wojskowo-technicznej Federacji Rosyjskiej’. Zatrzymany został przewieziony do wydziału Moskiewskiego Komitetu Śledczego celem przeprowadzenia czynności”. „Francuz zatrzymany w Moskwie pracuje dla szwajcarskiej organizacji pozarządowej ‘Centrum Dialogu Humanitarnego’”.
„Trzech mieszkańców Tatarstanu skazano za sabotaż na kolei. (…) Na ławie oskarżonych zasiedli Bułat Ibragimow, 20-letni mieszkaniec miejsowości Nabierieżnyje Czełny, oraz dwóch nieletnich. (…) Ibragimow dostał 20 lat, a młodociani – po 8 lat”.
„Organizator sabotażu na kolei w Chersoniu został skazany na 6,5 roku więzienia”.
„Na Krymie dwóch neopogan skazano na 14 i 12 lat obozu pracy o zaostrzonym rygorze za przygotowanie ataku terrorystycznego w cerkwi”.
„Rosyjska nauka złapała oddech dzięki sankcjom, ogłosiła Rosyjska Akademia Nauk. (…) Akademia pracuje teraz nad mnóstwem rzeczy”.
„Minister kultury Liubimowa: kategoria ‘film istotne społecznie’ pomoże odkryć wybitnych twórców’ i (…) wzmacniać tradycyjne wartości”.
„Strzelający z okna w Bibiriewie wyjaśnił, że strzelba ‘leżała po prostu bezczynnie’. (…) Rosjanin ranił mężczyznę i kobietę na ulicy Kostromskiej w Moskwie i ostrzelał autobus miejski. (…) Sprawca był w stanie silnego upojenia alkoholowego i próbował zasnąć, ale przeszkadzały mu odgłosy ptaków, dochodzące z ulicy. Wziął więc strzelbę i otworzył ogień”.