Co grozi osobom LGBT w Rosji?

Rosyjskie siatkarki z kaliningradzkiego klubu Lokomotiw oskarżono o propagandę LGBT. Innej zawodniczce z konkurencyjnej drużyny nie spodobało się zdjęcie obejmujących się Julii Browkiny i Turczynki Ebrar Karakurt. Siatkarkom grozi teraz grzywna lub więzienie.

Rosyjskie media od nowego roku poświęcają coraz więcej uwagi sprawom związanym z LGBT. To konsekwencja nowych, radykalnych przepisów, które uznają ten ruch za ekstremistyczny, a wszelka jego promocja podlega sankcjom karnym.

Treść przepisów związanych z LGBT w Rosji nie jest znana. Za tzw. propagowanie ekstremistycznych ruchów w Rosji grozi do 12 lat więzienia.
Treść przepisów związanych z LGBT w Rosji nie jest znana. Za tzw. propagowanie ekstremistycznych ruchów w Rosji grozi do 12 lat więzienia.

Przepisy wobec osób LGBTQ+ nie są jawne

Od momentu uchwalenia przepisów rosyjska policja masowo przeszukuje i zamyka różne kluby w Moskwie czy w Petersburgu. Ludzie LGBTQ+ stali się jednym z wrogów numer jeden rosyjskiej propagandy, która oskarża ich o niszczenie wartości rodzinnych i konserwatywnych, a także rosyjskiej kultury.

To rosyjscy dezinformatorzy wykorzystują z kolei dla własnych celów np. podczas kampanii wyborczej Wladimira Putina.

Batalion LGBT w Ukrainie – naprawdę istnieje

Niedawno media w Rosji obiegła informacja o ukraińskim batalionie LGBT, który walczyć ma na froncie niedaleko miejscowości Kremienna na Donbasie. Tacy ludzie rzeczywiście istnieją, a ich znakiem rozpoznawczym jest naszywka z jednorożcem. Nie jest to jednak stała jednostka, a wielu różnych żołnierzy, którzy czasem noszą ten symbol na mundurach, by podkreślić swoją tożsamość.

Dokładna treść przepisów związanych z LGBT w Rosji nie jest znana, bo sąd utajnił przyjmowanie tych przepisów. Wiadomo jednak, że za tzw. propagowanie ekstremistycznych ruchów w Rosji grozi do 12 lat więzienia.

Czytaj więcej w PostPravda:
„Kirylo Budanov zginął pod Charkowem” – twierdzi rosyjska propaganda
Oto tajne dokumenty Kremla. Propaganda Rosji uderza w Kongres USA

Treść przepisów związanych z LGBT w Rosji nie jest znana. Za tzw. propagowanie ekstremistycznych ruchów w Rosji grozi do 12 lat więzienia.

W tym tygodniu

SimRus – Symulator Ruskiego Miru

SimRus - Symulator Ruskiego Miru, czyli jak wygląda życie w Rosji. Tekst stworzony na podstawie prawdziwych historii.

Musk kupił Twittera z pomocą funduszu 8VC, który zatrudnia synów rosyjskich oligarchów

Sąd w Kalifornii nakazał firmie X ujawnić dane swoich inwestorów. Wśród nich znalazł się fundusz 8VC, który obecnie zatrudnia synów rosyjskich oligarchów.

Ukraińscy żołnierze szukają zemsty na siłach Putina w Kursku

Ukraińcy szukają zemsty na swój sposób i chcą napierać na terytorium wroga - relacjonuje z Ukrainy Askold Krushelnycky.

Partia Umarłych przeciwko putinowskiej Rosji

Partia Umarłych rozpoczęła swą działalność jako projekt artystyczny i polityczny w 2017 roku w Petersburgu i stała się znana ze swoich akcji, występów i innych wydarzeń w Rosji. Władze Kremla uznały ją za zagrożenie i zaczęły prześladować jej członków. Wielu działaczy partii zostało zmuszonych do emigracji i obecnie organizują podobne akcje na całym świecie.

O papieżu i Bogu w czasie wojny: Paweł Gonczaruk, biskup, który został w Charkowie [WIDEO]

Biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Paweł Gonczaruk nie opuścił miasta, leżącego bardzo blisko linii frontu przez całą inwazję Rosji na Ukrainę.

Realpolitik z Izraela: analiza eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie [WIDEO Z JEROZOLIMY]

Noc, która zmieniła świat? Realpolitik prosto z Izraela. Trump atakuje Iran, Techeran odpowiada. W nocy doszło do bezprecedensowego wydarzenia, które może zaważyć na geopolityce świata na lata.

Rzeszowska Inicjatywa Dronowa. Polska wchodzi w militarny biznes z Ukrainą

W Rzeszowie podpisano list intencyjny ws. rozwoju technologii autonomicznych bezzałogowych statków powietrznych. Rzeszowska Inicjatywa Dronowa otwiera drogę do powstania wspólnej platformy współpracy polsko-ukraińskiej, integrującej sektor nauki, przemysłu i innowacji.

Ataki na Ukrainę: „Jak ty?”. „Mogłam pójść do łazienki, to by mnie nie pocięło szkło” [REPORTAŻ]

Ataki są coraz częstsze. 17 czerwca 2025 roku Rosja zbombardowała Kijów. Zginęło 28 ludzi, w tym niemal cała rodzina: Rostysław i Inna, 22-letni ich syn Artem oraz jego 21-letnia dziewczyna Weronika. Przeżył jedynie 12-letni Ilja, który tę noc akurat spędził u babci. Kilka dni wcześniej rosyjskie bomby spadły na Charków, a 19 czerwca na Kramatorsk.

Rosyjskie zagrożenie militarne dla krajów UE w epoce sztucznej inteligencji [ROZMOWA]

Wywiady wielu krajów Europy coraz głośniej informują, że rosyjskie zagrożenie militarne, to wcale może nie być perspektywa lat. Politycy natomiast zdają się te przesłanki ignorować, nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę Rosja już teraz jest gotowa do wojny z krajami Unii Europejskiej i potrzebowałaby kilku miesięcy na przegrupowanie, tak aby mieć siłę na ofensywę np. na Polskę czy kraje bałtyckie.

Andrzej Ossowski zaatakowany przez Rosjan. Wiemy, kto stoi za dezinformacją

Prof. Andrzej Ossowski z Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie to jeden ze specjalistów, jacy są zaangażowani w prace poszukiwawcze i ekshumacyjne dot. tzw. zbrodni wołyńskiej. Oto, kto go atakował.

Straty Rosjan na wojnie z Ukrainą. Bilans sięgnął miliona ludzi

Według Ukrainy straty Rosjan w ludziach przekroczyły dziś milion osób. Chodzi nie tylko o ofiary śmiertelne, ale również o rannych, którzy nie będą w stanie wrócić już na pole bitwy.

Francuski gigant Renault zainwestuje w fabryki dronów w Ukrainie. Prowadzi już rozmowy z MON [TYLKO U NAS]

Francuska firma Renault prowadzi już rozmowy z ukraińskim Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie wspólnego uruchomienia produkcji dronów na potrzeby Paryża i Kijowa.

Ukraińcy w Polsce dołożyli do PKB 100 mld zł w 2024 roku. Przez 3 lata, to 8 razy więcej niż Polska wydała na całą pomoc dla Ukrainy

Ukraińcy w Polsce wygenerowali łącznie ok. 328,6 miliarda złotych PKB w latach 2022–2025. To oznacza, że 40,3 mld złotych, jakie zainwestowaliśmy przez trzy i pół roku w obecność Ukraińców w Polsce to zaledwie 12,26 procent czystych zysków finansowych dla naszego PKB. Kwota ta przewyższa o 87,74 procent wkład Polski w wojnę w Ukrainie oraz w pomoc przybyłym do nas uchodźcom.

Powiązate tematy