Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) poinformował we wtorek, że ponad połowa respondentów z Ukrainy jest przeciwna jakimkolwiek ustępstwom terytorialnym, które miałyby na celu osiągnięcie pokoju w konflikcie z Rosją. Zauważalny jest wzrost liczby osób, które są gotowe na takie ustępstwa – obecnie stanowią one już 32 proc. społeczeństwa.
Sondaż przeprowadzony przez KMIS został przeprowadzony w maju tego roku. Pokazał, że 55 proc. badanych sprzeciwia się jakimkolwiek ustępstwom terytorialnym na rzecz Rosji. Z drugiej strony, 32 proc. respondentów oświadczyło, że „w celu osiągnięcia pokoju i zachowania niepodległości zgodziłoby się na utratę części terytorium”.
KMIS zwrócił uwagę, że od maja 2022 roku do maja 2023 roku sytuacja była względnie stabilna.
W tym czasie, od 82 do 87 proc. respondentów sprzeciwiało się ustępstwom terytorialnym na rzecz Rosji. Jedynie 8-10 proc. badanych wyrażało gotowość do oddania najeźdźcy części ukraińskich ziem.
Stopniowy wzrost
„Po maju 2023 roku zaczęliśmy obserwować stopniowy wzrost odsetka osób gotowych na ustępstwa terytorialne. Do końca 2023 roku gotowość do takich ustępstw wzrosła do 19 proc. W lutym 2024 roku – do 26 proc. A w maju 2024 roku – do 32 proc.” – wyjaśnił KMIS w komunikacie.
Podkreślono, że mimo iż większość społeczeństwa nadal jest przeciwna ustępstwom terytorialnym, to jednak coraz więcej osób jest skłonnych do takich działań. Jednak tylko wtedy, jeśli przyczyniłyby się one do osiągnięcia pokoju.
Czytaj więcej w PostPravda.info:
- Puźniki: ekshumacje ofiar zaczynają się dziś. Będziemy na miejscu
- Rosja złamała porozumienie o zawieszeniu broni 3000 razy w ciągu 24 godzin [WIDEO]
- Wielkanoc w Ukrainie. Tradycje nie tylko chrześcijańskie, ale też słowiańskie się tu mieszają do dziś
- Rozmowy w Paryżu o Ukrainie. O co chodzi Ameryce?
- Puźniki w Ukrainie. Kiedy ruszają ekshumacje ofiar tzw. rzezi wołyńskiej?