Według przeglądu prognoz ludności świata na rok 2024 przygotowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ), liczba mieszkańców Ukrainy może do 2100 roku spaść do 15,3 miliona. Oznaczałoby to drastyczny spadek o ponad 50 procent. Ukrainie grozi kryzys demograficzny.
Ołeksandr Hładun, zastępca dyrektora Instytutu Demografii w Kijowie, w komentarzu dla portalu Ukrainska Prawda, wyraził sceptycyzm co do tej prognozy. – Nie radziłbym traktować prognozy demograficznej ONZ jako wiarygodnego werdyktu w sprawie Ukrainy – stwierdził Hładun.
Zgodnie z danymi ONZ, na początku bieżącego roku liczba ludności Ukrainy wynosiła oficjalnie 37,4 miliona. Jednak rzeczywista liczba może być znacznie niższa ze względu na masową emigrację spowodowaną inwazją rosyjską.
Ukraina. Szacunki ONZ wyjątkowo pesymistyczne
Prognozy ONZ przewidują, że do 2026 roku populacja Ukrainy wzrośnie do 39,7 miliona, a następnie zacznie gwałtownie spadać, osiągając zaledwie 15,3 miliona w roku 2100.
Hładun zauważył, że prognoza ONZ jest wyjątkowo pesymistyczna. Wyjaśnił, że prognozy demograficzne można podzielić na trzy kategorie: optymistyczne, realistyczne i pesymistyczne. Każda z nich opiera się na różnych szacunkach dotyczących urodzeń, zgonów i migracji.
– W mojej ocenie jest to jedna z najbardziej pesymistycznych prognoz dla naszego kraju. Prawdopodobnie została opracowana z myślą o wojnie (z Rosją) i braku (wdrożenia) jakichkolwiek narzędzi polityki demograficznej. Nie radziłbym jednak traktować prognozy demograficznej ONZ jako wiarygodnego werdyktu w sprawie Ukrainy – powiedział Hładun.
Kryzys demograficzny w Ukrainie
Hładun zwrócił również uwagę, że prognozy demograficzne są kategoryzowane. Dzielą się na krótkoterminowe (2-5 lat, najdokładniejsze), średnioterminowe (10-15 lat) i długoterminowe (ponad 50 lat). Stwierdził, że im dłuższy jest okres prognozy, tym mniejsza jest jej dokładność.
Zgodnie z prognozą Instytutu Demografii z połowy 2023 roku, liczba mieszkańców Ukrainy może spaść do około 30 milionów do roku 2037.
Hładun podkreślił, że długoterminowe prognozy powinny być traktowane jako ostrzeżenie przed możliwością realizacji najgorszych scenariuszy.
– Moim zdaniem najbardziej pesymistyczną prognozą dla Ukrainy w perspektywie długoterminowej jest zmniejszenie się liczby ludności do 25 mln. Ale nawet jeśli liczba ludności zacznie gwałtownie spadać, (te osoby) zostaną zastąpione przez ludzi, którzy będą migrować z innych krajów – przekonuje ekspert.
Już w kwietniu dziennikarze „The New York Times” przeanalizowali skład demograficzny Ukrainy.
„Utrata całego pokolenia”
„Należy zauważyć, że Ukraina stoi w obliczu krytycznego ograniczenia demograficznego, które pojawiło się jeszcze wcześniej: w kraju jest bardzo niewielu młodych mężczyzn. W większości armii trzon stanowią mężczyźni poniżej 30. roku życia.
Na Ukrainie odsetek mężczyzn w wieku 20–30 lat jest najniższy w historii. Dlatego też istnieje potrzeba znalezienia równowagi pomiędzy ryzykiem utraty całego pokolenia a koniecznością przeciwstawienia się Federacji Rosyjskiej” – czytamy we wnioskach.
Przyczyną luki demograficznej jest problem mający ponad sto lat: konsekwencje I i II wojny światowej. W czasie wojny urodziło się bardzo mało dzieci. Spadek liczby urodzeń podczas wojen światowych miał wpływ na dziesięciolecia. Upadek ZSRR w 1991 r. sprawił, że małe młode pokolenie stało się jeszcze mniejsze z powodu kryzysu gospodarczego.
„Wszystkie te trzy czynniki sprawiły, że na Ukrainie najmłodsze pokolenie w najnowszej historii ma od 8 do 17 lat. Dlatego też osób w wieku 18-27 lat, które pod względem parametrów fizycznych są najlepszymi zawodnikami, jest obecnie najmniej.
Mężczyźni w wieku od 27 do 60 lat zasadniczo chronią młodsze pokolenie, ale mężczyźni w wieku 25–27 lat również muszą teraz zintensyfikować działania” – czytamy w artykule.
Jednocześnie autorzy zwracają uwagę, że spadek liczby urodzeń na Ukrainie nie jest czymś wyjątkowym, gdyż z tym samym problemem borykało się wiele krajów poradzieckich. Gospodarka podupadała i gwałtownie wzrosła śmiertelność wśród mężczyzn.
Jednak wyzwania demograficzne, jakie stoją przed Ukrainą podczas wojny, są znacznie poważniejsze niż w Rosji. Federacja Rosyjska liczy prawie czterokrotnie więcej ludności.
Czytaj więcej w PostPravda:
- Czy Wołyń jest wyłącznie sprawą historyków? Odpowiedzialność jest bezwarunkowa
- Tajna wojna Rosji przeciwko Europie [RAPORT]
- Szpiegowali znanych wolontariuszy w Ukrainie. Szajka szpiegów rozbita
- Premier Denis Szmyhal do dymisji z całym rządem? Prognozy dla Ukrainy na 2025 rok
- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To atuty Kremla i Zachodu [ANALIZA]