Alina mogła być modelką, a została pilotką w ukraińskiej armii. „Nie wiem, jak wrócę do cywilnego życia” [ROZMOWA]

Jak ukraińscy żołnierze wyobrażają sobie powrót do domów po wojnie? Co zmieniło się w społeczeństwie ukraińskim przez ostatnie dwa lata? Czy tacy młodzi ludzie jak Alina, która do wojska wstąpiła w wieku 21 lat, będą w stanie dalej normalnie żyć, mając przed oczami śmierć wielu bliskich im ludzi? – To zadziwiające, jak w ciągu dwóch lat przeszliśmy od haseł „wierzę Siłom Zbrojnym” do mówienia nam „przestaw samochód, bo jeszcze coś rozwali mój”, „proszę nie podpalać mojego auta”. Musimy wyczulać cywili na to, że do domów wrócą ludzie bez rąk, nóg i czekam to, że ktoś się jąka wynika z powodu urazu mózgu, którego doznał na froncie, a nie z powodu tego, że jest pijany” – mówi Alina, pilotka dronów w ukraińskiej armii w rozmowie z Khrystyną Lutsyk.

Alina ma 22 lata. Kiedy zobaczyła ilu mężczyzn chowa się w domach przed armią i ucieka za granicę, stwierdziła, że sama chce bronić ojczyzny. Początkowo nie chciano z nią w ogóle rozmawiać i tłumaczono, że jest za młoda i za delikatna, by dołączyć do grup szturmowych. Ostatecznie jej opór sprawił, że dołączyła do Sił Zbrojnych Ukrainy i walczy obecnie na froncie w Donbasie.

– Ludzie w moim wieku w innych krajach zastanawiają się czy pojechać na wakacje, czy może iść do pracy, jaką wybrać uczelnię. Ja bronię Ukrainy przed napaścią Rosji. Nie chodzę na pogrzeby znajomych, bo w niczym mi to nie pomaga. Do rodziny odzywam się raz na tydzień, czasem jednym słowem „żywa”. Mama długo płakała, kiedy dowiedziała się, że jadę walczyć, taka zapytał tylko „po co ci to?”. Czasem sama się nad tym zastanawiam, ale nie żałuję – mówi dziewczyna w rozmowie z PostPravda.Info.

Czytaj także: FPV drone workshop: How Ukrainian soldiers assemble drones near the front line [VIDEO]

Najważniejsze punkty rozmowy:

  • Historia Aliny i jej mobilizacji.
  • Problemy z jakimi borykają się kobiety w armii.
  • Prawdziwe oblicze wojny na wschodzie Ukrainy.
  • Jak żołnierze radzą sobie ze śmiercią kolegów?
  • Sytuacja na froncie.
  • Jak będzie wyglądało ukraińskie społeczeństwo po powrocie do domów, tak wielu żołnierzy?

W tym tygodniu

SimRus – Symulator Ruskiego Miru

SimRus - Symulator Ruskiego Miru, czyli jak wygląda życie w Rosji. Tekst stworzony na podstawie prawdziwych historii.

Musk kupił Twittera z pomocą funduszu 8VC, który zatrudnia synów rosyjskich oligarchów

Sąd w Kalifornii nakazał firmie X ujawnić dane swoich inwestorów. Wśród nich znalazł się fundusz 8VC, który obecnie zatrudnia synów rosyjskich oligarchów.

Partia Umarłych przeciwko putinowskiej Rosji

Partia Umarłych rozpoczęła swą działalność jako projekt artystyczny i polityczny w 2017 roku w Petersburgu i stała się znana ze swoich akcji, występów i innych wydarzeń w Rosji. Władze Kremla uznały ją za zagrożenie i zaczęły prześladować jej członków. Wielu działaczy partii zostało zmuszonych do emigracji i obecnie organizują podobne akcje na całym świecie.

Ukraińscy żołnierze szukają zemsty na siłach Putina w Kursku

Ukraińcy szukają zemsty na swój sposób i chcą napierać na terytorium wroga - relacjonuje z Ukrainy Askold Krushelnycky.

O papieżu i Bogu w czasie wojny: Paweł Gonczaruk, biskup, który został w Charkowie [WIDEO]

Biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Paweł Gonczaruk nie opuścił miasta, leżącego bardzo blisko linii frontu przez całą inwazję Rosji na Ukrainę.

Realpolitik z Izraela: analiza eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie [WIDEO Z JEROZOLIMY]

Noc, która zmieniła świat? Realpolitik prosto z Izraela. Trump atakuje Iran, Techeran odpowiada. W nocy doszło do bezprecedensowego wydarzenia, które może zaważyć na geopolityce świata na lata.

Rzeszowska Inicjatywa Dronowa. Polska wchodzi w militarny biznes z Ukrainą

W Rzeszowie podpisano list intencyjny ws. rozwoju technologii autonomicznych bezzałogowych statków powietrznych. Rzeszowska Inicjatywa Dronowa otwiera drogę do powstania wspólnej platformy współpracy polsko-ukraińskiej, integrującej sektor nauki, przemysłu i innowacji.

Ataki na Ukrainę: „Jak ty?”. „Mogłam pójść do łazienki, to by mnie nie pocięło szkło” [REPORTAŻ]

Ataki są coraz częstsze. 17 czerwca 2025 roku Rosja zbombardowała Kijów. Zginęło 28 ludzi, w tym niemal cała rodzina: Rostysław i Inna, 22-letni ich syn Artem oraz jego 21-letnia dziewczyna Weronika. Przeżył jedynie 12-letni Ilja, który tę noc akurat spędził u babci. Kilka dni wcześniej rosyjskie bomby spadły na Charków, a 19 czerwca na Kramatorsk.

Rosyjskie zagrożenie militarne dla krajów UE w epoce sztucznej inteligencji [ROZMOWA]

Wywiady wielu krajów Europy coraz głośniej informują, że rosyjskie zagrożenie militarne, to wcale może nie być perspektywa lat. Politycy natomiast zdają się te przesłanki ignorować, nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę Rosja już teraz jest gotowa do wojny z krajami Unii Europejskiej i potrzebowałaby kilku miesięcy na przegrupowanie, tak aby mieć siłę na ofensywę np. na Polskę czy kraje bałtyckie.

Andrzej Ossowski zaatakowany przez Rosjan. Wiemy, kto stoi za dezinformacją

Prof. Andrzej Ossowski z Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie to jeden ze specjalistów, jacy są zaangażowani w prace poszukiwawcze i ekshumacyjne dot. tzw. zbrodni wołyńskiej. Oto, kto go atakował.

Straty Rosjan na wojnie z Ukrainą. Bilans sięgnął miliona ludzi

Według Ukrainy straty Rosjan w ludziach przekroczyły dziś milion osób. Chodzi nie tylko o ofiary śmiertelne, ale również o rannych, którzy nie będą w stanie wrócić już na pole bitwy.

Francuski gigant Renault zainwestuje w fabryki dronów w Ukrainie. Prowadzi już rozmowy z MON [TYLKO U NAS]

Francuska firma Renault prowadzi już rozmowy z ukraińskim Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie wspólnego uruchomienia produkcji dronów na potrzeby Paryża i Kijowa.

Ukraińcy w Polsce dołożyli do PKB 100 mld zł w 2024 roku. Przez 3 lata, to 8 razy więcej niż Polska wydała na całą pomoc dla Ukrainy

Ukraińcy w Polsce wygenerowali łącznie ok. 328,6 miliarda złotych PKB w latach 2022–2025. To oznacza, że 40,3 mld złotych, jakie zainwestowaliśmy przez trzy i pół roku w obecność Ukraińców w Polsce to zaledwie 12,26 procent czystych zysków finansowych dla naszego PKB. Kwota ta przewyższa o 87,74 procent wkład Polski w wojnę w Ukrainie oraz w pomoc przybyłym do nas uchodźcom.

Powiązate tematy