Emocje na wyciągnięcie ręki i fantazja bez granic! To już kolejny odcinek filmów animowanych tworzonych na podstawie Propagandowej Prasówki z Rosji z lat 2022-2024. Animacje powstały w Pracowni Filmu Animowanego Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.
Animacje stworzone przez młodych artystów ASP Wrocław
Dwunasty odcinek animacji wokół Propagandowej Prasówki z Rosji, został stworzony przez Hannę Kaczmarek. Autorka zainspirowała się prasówką opowiadającą o zagrożeniu nuklearnym ze strony Kremla.
Lektura nagłówków z rosyjskiej prasy to doświadczenie spod znaku: śmieszno i straszno. Ich treść została przefiltrowana przez wrażliwość generacji, która uniwersum PRL-u zna z drugiej ręki a toporność rosyjskiej indoktrynacji przenosi w inny wymiar – animowany.
Animacja to technika filmowa, która pozwala na stworzenie iluzji ruchu obiektów statycznych. Osiąga się to poprzez wyświetlanie serii pojedynczych obrazków (klatek) w szybkiej sekwencji. Ta forma sztuki pozwala na stworzenie dowolnych światów i postaci oraz wizualizację abstrakcyjnych konceptów.
Animacje mogą być świetnym narzędziem edukacyjnym
Filmy animowane w przystępny i ciekawy sposób przekazują wiedzę na różne tematy, od historii po naukę. Dodatkowo, Postacie animowane potrafią wyrazić szeroki wachlarz emocji w sposób bardzo bezpośredni. Dzięki temu łatwiej się z nimi identyfikujemy. To tylko niektóre z powodów, dlaczego to właśnie ta forma sztuki została wybrana do tego projektu.
Propagandowe prasówki z Moskwy – animacje na podstawie prasy rosyjskiej z lat 2022-2024 powstałe w Pracowni Filmu Animowanego Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.
Od 24 lutego 2022 roku, czyli daty rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, Jędrzej Morawiecki – pisarz non fiction i profesor Uniwersytetu Wrocławskiego – regularnie przygotowuje propagandowe prasówki z Moskwy. Można je śledzić na jego Facebookowym profilu, a od kwietnia 2024 roku: na stronie PostPravda.info. Jest to kwerenda nagłówków rosyjskiej prasy głównego nurtu, centralnych gazet i agencji prasowych, czytanych codziennie przez obywateli Ruskiego Miru.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym projekcie, zapraszamy do obejrzenia pierwszej, drugiej, trzeciej, czwartej, piątej, szóstej,siódmej, ósmej, dziewiątej, dziesiątej oraz jedenastej części zapowiedzi filmów animowanych stworzonych przez studentów ASP Wrocław.