Wojna atomowa: Rosja jest do niej zdolna? Atak na Czarnobyl miał wystraszyć świat

Wojna atomowa wciąż wydaje się tylko pomysłem twórców filmów science-fiction, ale czy jesteśmy od niej tak bardzo odlegli? Jak mógłby wyglądać świat po takim konflikcie? Czy faktycznie bomby atomowe unicestwiłyby ludzkość? Czego nauczył nas Czarnobyl i Hiroszima? Co Rosjanie wywieźli z Ukrainy na początku wojny?

Wojna atomowa w Ukrainie jest nadal możliwa?

Od zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę mijają 3 lata. Od tego czasu rannych i zabitych możemy liczyć w setkach tysięcy. Pieniądze, które przeznaczono na tę wojnę pewnie skutecznie pomogłyby nam polecieć na Marsa lub udoskonalić wiele leków, a już na pewno stworzyć miejsca pracy, czy znacznie poprawić komfort życia wielu ludzi na świecie, w tym samych agresorów, czyli Rosjan. Zamiast idyllicznej wizji, mamy kolejną wojnę w Europie, której mimo wysiłków wielu państw czy organizacji nie udaje się zatrzymać.

Wrażliwość opinii publicznej na codzienne ataki rakietowe, niszczenie całych miast, torturowanie więźniów, czy masowe egzekucje cywili nie jest już taka jak na początku 2022 roku. Zaledwie trzy lata wystarczyły, żeby uspokoić sumienia. Chciałbym, żebyśmy dziś wrócili do tych dni. Do przełomy lutego i marca 2022 roku, kiedy Rosjanie wtargnęli na teren Ukrainy.

Zajęli okolice Sum, Czernichowa, Żytomierza, Charkowa, Chersonia, Mikołajewa, a także Sławutycz, położony tuż przy zbiegu granic Ukrainy, Rosji i Białorusi. Sowieckie miasteczko zostało wybudowane blisko 40 lat temu, jako miejsce, gdzie przesiedlono wielu mieszkańców Prypeci, skażonego miasta w pobliżu Czarnobyla. Zamieszkało tam również wielu inżynierów i pracowników uszkodzonej elektrowni.

Aleksander Kupny mieszka tam do dziś. W elektrowni atomowej w Czarnobylu pracował przez 20 lat, jako dozymetrysta. Jest też jedną z niewielu osób na świecie, które odważyły się wejść pod betonowy sarkofag zniszczonego bloku 4 i sfotografować wciąż aktywne atomowe niebezpieczeństwo. Jego zdjęcia obiegły cały świat.

W tym tygodniu

SimRus – Symulator Ruskiego Miru

SimRus - Symulator Ruskiego Miru, czyli jak wygląda życie w Rosji. Tekst stworzony na podstawie prawdziwych historii.

SPROSTOWANIE RED. NACZELNEGO POSTPRAVDA.INFO DOT. KARABINKÓW GROT

19 września 2024 roku w PostPravda.Info ukazał się materiał...

Musk kupił Twittera z pomocą funduszu 8VC, który zatrudnia synów rosyjskich oligarchów

Sąd w Kalifornii nakazał firmie X ujawnić dane swoich inwestorów. Wśród nich znalazł się fundusz 8VC, który obecnie zatrudnia synów rosyjskich oligarchów.

Ukraińscy żołnierze szukają zemsty na siłach Putina w Kursku

Ukraińcy szukają zemsty na swój sposób i chcą napierać na terytorium wroga - relacjonuje z Ukrainy Askold Krushelnycky.

Partia Umarłych przeciwko putinowskiej Rosji

Partia Umarłych rozpoczęła swą działalność jako projekt artystyczny i polityczny w 2017 roku w Petersburgu i stała się znana ze swoich akcji, występów i innych wydarzeń w Rosji. Władze Kremla uznały ją za zagrożenie i zaczęły prześladować jej członków. Wielu działaczy partii zostało zmuszonych do emigracji i obecnie organizują podobne akcje na całym świecie.

Sytuacja w obwodzie kurskim: Putin przyjechał na miejsce, gdy Ukraińcy wyszli z terenu [FOTO]

Jak wygląda sytuacja w obwodzie kurskim w Rosji? Nie tak źle, jak ją malują. Oto najnowsze ustalenia think-tanka PostPravda.Info.

Pokrowsk w Donbasie. Ukraiński oficer: „Jestem wykończony, ale nie chcę, by za 10 lat walczyło moje dziecko” [ROZMOWA]

– Będziemy walczyć dalej, dopóki świat tego nie zrozumie i nam nie pomoże. Mamy dość grzebania swoich przyjaciół – mówi oficer Narodowej Gwardii Ukrainy, kapitan brygady Rubież, Jewgenij Oropaj w rozmowie z Khrystyną Lutsyk. Żołnierz walczy obecnie na froncie w Donbasie, jego jednostka stacjonuje pod Pokrowskiem. Mimo pozytywnych wiadomości w mediach, kapitan Oropaj nie potwierdza, by sytuacja na tym odcinku frontu należała do dobrych.

Putin w mundurze, to znak, że pokoju nie będzie? Rosja twierdzi, że propozycje Zełeńskiego to „mafijne wymuszenie”

Putin w mundurze w obwodzie kurskim, a amerykańscy urzędnicy w Moskwie z propozycją zawarcia pokoju i tymczasowego zawieszenia broni. Co na to Kreml? Nie jest chętny, choć na Rosję mogą spaść poważne sankcje.

Irańskie drony Shahed nie są już irańskie. Technologia na polu bitwy zmienia się co tydzień. Polska przespała moment?

– W ostatnim czasie Rosja wystrzeliła w stronę Ukrainy ponad 3000 dronów Shahed. W analogicznym okresie ubiegłego roku ta liczba sięgała 700. Widzimy więc, jak bardzo zaostrzyła się sytuacja w kraju. Co więcej, Rosja nie jest już uzależniona od Iranu jeśli chodzi o produkcję tych bojowych dronów, ponieważ pozyskała technologię i może sama się zaopatrywać.

Ukraina broni się przed okrążeniem pod Kurskiem. Kijów wycofuje wojska. Powodem może być brak wsparcia od USA

Ukraina traci coraz więcej zdobyczy terytorialnych pod Kurskiem w Rosji. Według specjalistów z Instytutu Studiów nad Wojną Moskwa szykuje w najbliższych dniach kontrofensywę wobec Ukraińców, aby ostatecznie wypchnąć ich ze swojego terytorium.

Za 20 do 50 lat sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad światem? Porozmawialiśmy z Chatem GPT o przyszłości ludzkości. Odpowiedzi SI mogą zaskakiwać

Sztuczna ineligencja odsunie człowieka od decyzyjności? Jaki wpływ mogą mieć na to social media? Czy moralność i etyka, to jedyne ograniczenia dla AI? Przeprowadziliśmy eksperyment i porozmawialiśmy z Chatem GPT na temat przyszłości ludzkości.

Hakerzy w służbie jasnej strony mocy. Cyborgi ratują ukraińskie dzieci z rosyjskiej niewoli

Askold Krushelnycky rozmawia z jednym z założycieli Cyborgi, grupy...

Awaria X na świecie. Twitter (X) nie działa

Użytkownicy Twittera (X) na całym świecie zgłaszają, że X nie działa. Awaria X ma dotyczyć całego świata – informują portale branżowe.

Powiązate tematy