Wojna atomowa: Rosja jest do niej zdolna? Atak na Czarnobyl miał wystraszyć świat

Wojna atomowa wciąż wydaje się tylko pomysłem twórców filmów science-fiction, ale czy jesteśmy od niej tak bardzo odlegli? Jak mógłby wyglądać świat po takim konflikcie? Czy faktycznie bomby atomowe unicestwiłyby ludzkość? Czego nauczył nas Czarnobyl i Hiroszima? Co Rosjanie wywieźli z Ukrainy na początku wojny?

Wojna atomowa w Ukrainie jest nadal możliwa?

Od zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę mijają 3 lata. Od tego czasu rannych i zabitych możemy liczyć w setkach tysięcy. Pieniądze, które przeznaczono na tę wojnę pewnie skutecznie pomogłyby nam polecieć na Marsa lub udoskonalić wiele leków, a już na pewno stworzyć miejsca pracy, czy znacznie poprawić komfort życia wielu ludzi na świecie, w tym samych agresorów, czyli Rosjan. Zamiast idyllicznej wizji, mamy kolejną wojnę w Europie, której mimo wysiłków wielu państw czy organizacji nie udaje się zatrzymać.

Wrażliwość opinii publicznej na codzienne ataki rakietowe, niszczenie całych miast, torturowanie więźniów, czy masowe egzekucje cywili nie jest już taka jak na początku 2022 roku. Zaledwie trzy lata wystarczyły, żeby uspokoić sumienia. Chciałbym, żebyśmy dziś wrócili do tych dni. Do przełomy lutego i marca 2022 roku, kiedy Rosjanie wtargnęli na teren Ukrainy.

Zajęli okolice Sum, Czernichowa, Żytomierza, Charkowa, Chersonia, Mikołajewa, a także Sławutycz, położony tuż przy zbiegu granic Ukrainy, Rosji i Białorusi. Sowieckie miasteczko zostało wybudowane blisko 40 lat temu, jako miejsce, gdzie przesiedlono wielu mieszkańców Prypeci, skażonego miasta w pobliżu Czarnobyla. Zamieszkało tam również wielu inżynierów i pracowników uszkodzonej elektrowni.

Aleksander Kupny mieszka tam do dziś. W elektrowni atomowej w Czarnobylu pracował przez 20 lat, jako dozymetrysta. Jest też jedną z niewielu osób na świecie, które odważyły się wejść pod betonowy sarkofag zniszczonego bloku 4 i sfotografować wciąż aktywne atomowe niebezpieczeństwo. Jego zdjęcia obiegły cały świat.

W tym tygodniu

SimRus – Symulator Ruskiego Miru

SimRus - Symulator Ruskiego Miru, czyli jak wygląda życie w Rosji. Tekst stworzony na podstawie prawdziwych historii.

Musk kupił Twittera z pomocą funduszu 8VC, który zatrudnia synów rosyjskich oligarchów

Sąd w Kalifornii nakazał firmie X ujawnić dane swoich inwestorów. Wśród nich znalazł się fundusz 8VC, który obecnie zatrudnia synów rosyjskich oligarchów.

Ukraińscy żołnierze szukają zemsty na siłach Putina w Kursku

Ukraińcy szukają zemsty na swój sposób i chcą napierać na terytorium wroga - relacjonuje z Ukrainy Askold Krushelnycky.

Partia Umarłych przeciwko putinowskiej Rosji

Partia Umarłych rozpoczęła swą działalność jako projekt artystyczny i polityczny w 2017 roku w Petersburgu i stała się znana ze swoich akcji, występów i innych wydarzeń w Rosji. Władze Kremla uznały ją za zagrożenie i zaczęły prześladować jej członków. Wielu działaczy partii zostało zmuszonych do emigracji i obecnie organizują podobne akcje na całym świecie.

O papieżu i Bogu w czasie wojny: Paweł Gonczaruk, biskup, który został w Charkowie [WIDEO]

Biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej Paweł Gonczaruk nie opuścił miasta, leżącego bardzo blisko linii frontu przez całą inwazję Rosji na Ukrainę.

Realpolitik z Izraela: analiza eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie [WIDEO Z JEROZOLIMY]

Noc, która zmieniła świat? Realpolitik prosto z Izraela. Trump atakuje Iran, Techeran odpowiada. W nocy doszło do bezprecedensowego wydarzenia, które może zaważyć na geopolityce świata na lata.

Rzeszowska Inicjatywa Dronowa. Polska wchodzi w militarny biznes z Ukrainą

W Rzeszowie podpisano list intencyjny ws. rozwoju technologii autonomicznych bezzałogowych statków powietrznych. Rzeszowska Inicjatywa Dronowa otwiera drogę do powstania wspólnej platformy współpracy polsko-ukraińskiej, integrującej sektor nauki, przemysłu i innowacji.

Ataki na Ukrainę: „Jak ty?”. „Mogłam pójść do łazienki, to by mnie nie pocięło szkło” [REPORTAŻ]

Ataki są coraz częstsze. 17 czerwca 2025 roku Rosja zbombardowała Kijów. Zginęło 28 ludzi, w tym niemal cała rodzina: Rostysław i Inna, 22-letni ich syn Artem oraz jego 21-letnia dziewczyna Weronika. Przeżył jedynie 12-letni Ilja, który tę noc akurat spędził u babci. Kilka dni wcześniej rosyjskie bomby spadły na Charków, a 19 czerwca na Kramatorsk.

Rosyjskie zagrożenie militarne dla krajów UE w epoce sztucznej inteligencji [ROZMOWA]

Wywiady wielu krajów Europy coraz głośniej informują, że rosyjskie zagrożenie militarne, to wcale może nie być perspektywa lat. Politycy natomiast zdają się te przesłanki ignorować, nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę Rosja już teraz jest gotowa do wojny z krajami Unii Europejskiej i potrzebowałaby kilku miesięcy na przegrupowanie, tak aby mieć siłę na ofensywę np. na Polskę czy kraje bałtyckie.

Andrzej Ossowski zaatakowany przez Rosjan. Wiemy, kto stoi za dezinformacją

Prof. Andrzej Ossowski z Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie to jeden ze specjalistów, jacy są zaangażowani w prace poszukiwawcze i ekshumacyjne dot. tzw. zbrodni wołyńskiej. Oto, kto go atakował.

Straty Rosjan na wojnie z Ukrainą. Bilans sięgnął miliona ludzi

Według Ukrainy straty Rosjan w ludziach przekroczyły dziś milion osób. Chodzi nie tylko o ofiary śmiertelne, ale również o rannych, którzy nie będą w stanie wrócić już na pole bitwy.

Francuski gigant Renault zainwestuje w fabryki dronów w Ukrainie. Prowadzi już rozmowy z MON [TYLKO U NAS]

Francuska firma Renault prowadzi już rozmowy z ukraińskim Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie wspólnego uruchomienia produkcji dronów na potrzeby Paryża i Kijowa.

Ukraińcy w Polsce dołożyli do PKB 100 mld zł w 2024 roku. Przez 3 lata, to 8 razy więcej niż Polska wydała na całą pomoc dla Ukrainy

Ukraińcy w Polsce wygenerowali łącznie ok. 328,6 miliarda złotych PKB w latach 2022–2025. To oznacza, że 40,3 mld złotych, jakie zainwestowaliśmy przez trzy i pół roku w obecność Ukraińców w Polsce to zaledwie 12,26 procent czystych zysków finansowych dla naszego PKB. Kwota ta przewyższa o 87,74 procent wkład Polski w wojnę w Ukrainie oraz w pomoc przybyłym do nas uchodźcom.

Powiązate tematy