20 maja żołnierze garnizonu Mariupol opuścili bunkry zakładu Azovstal. Do niewoli trafiło wówczas ponad 1000 ukraińskich żołnierzy broniących Mariupola. W październiku 2022 r. Ukrainie udało się doprowadzić do tego, że do kraju powróciło 108 żołnierzy brygady Azow. Wśród nich był dowódca jednostki – Denys Prokopenko.
Od tamtej pory wymian na dużą skalę z udziałem żołnierzy brygady Azow praktycznie nie było. W maju 2024 r. z rosyjskiej niewoli powrócił jeden żołnierz brygady Azow. Była to, jak dotąd, ostatnia wymiana. W obszernym wywiadzie, specjalnie dla Postpravdy, korespondentka wojenna – Khrystyna Lutsyk – rozmawiała z siostrą uwięzionego żołnierza brygady Azow.
Olena opowiedziała o życiu swojego brata w niewoli. W maju 2024 r. sąd w Doniecku skazał go na dożywotnie więzienie w Rosji. Wcześniej żołnierz był przetrzymywany w trzech różnych więzieniach w różnych miastach Rosji. Czerwony Krzyż i inne międzynarodowe organizacje humanitarne nie są dopuszczane wojskowych, nie mogą ich odwiedzać – powiedziała Olena.
Obecnie krewni więźniów szukają różnych sposobów, aby uzyskać dostęp do swoich bliskich. Próbują, co najmniej, wysłać prawników na rozprawy, ale – według Oleny – Rosja nie pozwoliła obrońcom uczestniczyć w rozprawach.
O tym, gdzie przetrzymywani są jeńcy z brygady Azow i w jakich warunkach żyją w Rosji, szczegółowo dowiecie się z wywiadu.