Oskarżony o szpiegostwo reporter z USA Evan Gershkovich ponownie stanął przed sądem – podał sąd w Jekaterynburgu. Reporter „Wall Street Journal” został zatrzymany wiosną 2023 roku. Jego proces odbywa się za zamkniętymi drzwiami.
Gershkovich jest pierwszym amerykańskim dziennikarzem oskarżonym o szpiegostwo w Rosji od czasów zimnej wojny. Gershkovich, redakcja, a także władze USA utrzymują, że jest niewinny.
Biały Dom uważa, że wykonywał swoje normalne obowiązki zawodowe jako korespondent, który formalnie otrzymał akredytację od rosyjskiego MSZ.
Gershkovich oskarżany przez Moskwę
Moskwa uważa, że Gershkovich „w marcu 2023 roku, na zlecenie CIA, zbierał tajne informacje na temat produkcji prowadzonej w zakładach Urałwagonzawod i napraw sprzętu wojskowego”.
Oskarżono go również o „nielegalne działanie, stosując metody konspiracyjne”.
Administracja amerykańska uznaje zatrzymanie reportera za „bezprawne aresztowanie” i domaga się jego uwolnienia. Apelowała o to m.in. ambasador USA przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield.
Pod jej apelem podpisali się przedstawiciele ponad 40 państw. Wezwali oni do uwolnienia osób przetrzymywanych z powodów politycznych oraz „zakończenia drakońskich represji przeciwko wolności słowa, w tym wymierzonych w przedstawicieli mediów”.

Kirby: Evan Gershkovich nie jest szpiegiem
Do tej pory nie przedstawiono żadnych dowodów, potwierdzających winę 32-latka. Gershkovich jest synem emigrantów z ZSRR.
– Moskwa ma niepodważalne dowody na jego winę – powidział w środę szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow. -Proces nie ma nic wspólnego z atakami na (swobodę pracy) dziennikarzy. Strona rosyjska opowiada się za wolnością słowa – mówił w Nowym Jorku.

Ławrow zarzuca amerykańskim dziennikarzom utrudnianie rozmów Moskwy z Waszyngtonem na temat ewentualnej wymiany reportera. Dodał, że nadal toczą się w tej sprawie poufne negocjacje.
– Evan nigdy nie był zatrudniony przez rząd USA – powiedział przed miesiącem John Kirby, rzecznik Białego Domu. – Evan nie jest szpiegiem, a dziennikarstwo nie jest przestępstwem. A przede wszystkim Evan nigdy nie powinien był zostać zatrzymany – powiedział.
W Rosji za szpiegostwo grozi do 20 lat więzienia. USA złożyły Kremlowi ofertę wymiany. Ta została odrzucona. Rosja uznała, że ewentualna wymiana dziennikarza może zostać rozważona dopiero po wyroku sądu.
źródło: AP
Czytaj więcej w PostPravda.info:
- Puźniki: ekshumacje ofiar zaczynają się dziś. Będziemy na miejscu
- Rosja złamała porozumienie o zawieszeniu broni 3000 razy w ciągu 24 godzin [WIDEO]
- Wielkanoc w Ukrainie. Tradycje nie tylko chrześcijańskie, ale też słowiańskie się tu mieszają do dziś
- Rozmowy w Paryżu o Ukrainie. O co chodzi Ameryce?
- Puźniki w Ukrainie. Kiedy ruszają ekshumacje ofiar tzw. rzezi wołyńskiej?